Jak radzić sobie z problemami lękowymi? Wskazówki i zalecenia

lek

Lęk jest naturalnym mechanizmem ludzkim, który pomaga organizmowi przystosować się i reagować na ryzyko i zagrożenia. W ten sposób „normalny poziom lęku” prowadzi do podejmowania takich działań, jak ruch do przodu, ucieczka, przystosowanie się, atak itp. Jeśli jednak reakcja lękowa wykracza poza zwykłe zdenerwowanie, osoba cierpi na zaburzenia psychiczne i ma trudności z radzeniem sobie w życiu codziennym.

Najczęstsze z nich są następujące:

1. Trudności z zasypianiem.
2. Brak koncentracji.
3. Depresja.
4. Tendencja do drażliwości i szybkiego wpadania w gniew.
5. Zmęczenie.
6. Izolacja od otoczenia.
7. Poczucie utraty kontroli nad swoim życiem.
Te objawy lub zachowania mogą zaburzać relacje rodzinne, powodując ciągłe kłótnie między parą, powodować brak pewności siebie, by właściwie wypełniać obowiązki zawodowe, lub izolować daną osobę od jej środowiska społecznego.

Dlaczego powstają problemy lękowe?

Lęk jest uczuciem, które przekazuje naturalny impuls do reagowania na krytyczne zdarzenia, a po ich ustąpieniu osoba musi powrócić do stanu równowagi.  Istnieją jednak pewne wydarzenia, które mogą głęboko wpłynąć na jednostkę i nie pozwalają jej wyrwać się z tego cyklu — wtedy właśnie pojawia się lęk uogólniony. Przykładem takich zdarzeń jest utrata pracy, przeszkody w osiągnięciu ważnych sukcesów, stresująca sytuacja z nastolatkiem, który zaczyna pić lub spożywać alkohol, agresywny partner, utrata bliskiej osoby itp.

Czy możliwe jest wystąpienie zaburzeń psychicznych wynikających z lęku?

Kiedy osoba regularnie doświadcza lęku lub ataków paniki, mózg zalewa układ nerwowy hormonami i substancjami chemicznymi, które są aktywowane w odpowiedzi na zagrożenie, co w dłuższej perspektywie może mieć poważne skutki zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przykładem tego jest uwalnianie hormonów: adrenaliny i kortyzolu.

Jakie są fizyczne odczucia związane z problemami lękowymi?

Problemy lub zaburzenia lękowe powodują, że dana osoba reaguje wielkim strachem lub paniką na pewne wydarzenia, z którymi musi się zmierzyć. Lęk ten objawia się następującymi doznaniami fizycznymi.

  1. Pocenie się.
    2. Suchość w jamie ustnej.
    3. Szybkie oddychanie lub hiperwentylacja.
    4. Drżenie.
    5. Zawroty głowy.
    6. Krótki oddech.
    7. Trudności w połykaniu.
    8. Ucisk w klatce piersiowej.

Jakie są rodzaje zaburzeń lękowych?

Lęk u danej osoby może objawiać się różnymi zaburzeniami, które stają się coraz bardziej skomplikowane w miarę pogłębiania się objawów.
1. Zaburzenie lękowe uogólnione: polega na nadmiernym lęku bez logicznego powodu.
2. Zaburzenie lęku społecznego: polega na paraliżującym strachu przed sytuacjami społecznymi oraz przed byciem ocenianym lub zawstydzanym przez innych.
3. Zaburzenie stresowe pourazowe: występuje po doświadczeniu lub byciu świadkiem traumatycznego wydarzenia.
4. Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne: osoba jest zmuszona do ciągłego wykonywania powtarzających się czynności.
5. Fobie: obejmują lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami (klaustrofobia), lęk wysokości (akrofobia), potrzebę unikania przedmiotów lub zwierząt.
6. Zaburzenia paniczne: spontaniczne uczucie lęku lub przerażenia.

Wskazówki i zalecenia dotyczące leczenia zaburzeń lękowych.

Gdy osoba przeżywa wyraźny lęk lub gdy zaburzenie stało się skomplikowane, nadchodzi czas na zastosowanie odpowiedniego leczenia w celu osiągnięcia szczerego powrotu do zdrowia. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia lęku są psychoterapia, leki lub połączenie obu tych metod.

Po więcej porad, znajdź nas na drugim portalu, gdzie możesz uzyskać odpowiedzi na takie zagadnienia jak wpływ promieniowania UV na ludzką skórę, jak pielęgnować cerę, jak pozbyć się infekcji itd.

Postępowanie psychoterapeutyczne.

Psychoterapia polega na pomocy profesjonalnego terapeuty, który pracuje nad zastosowaniem krótkoterminowej metody leczenia zwanej terapią poznawczo-behawioralną (CBT).  CBT polega na nauczeniu się serii specjalistycznych technik w celu zmniejszenia objawów lęku. Techniki te będą stosowane do czasu, aż pacjent odzyska wiarę w siebie i będzie w stanie kontrolować sytuację, która doprowadziła do powstania zaburzeń lękowych.

Leki anksjolityczne.

Leki anksjolityczne działają na ośrodkowy układ nerwowy w celu zmniejszenia lęku. Wybór leku anksjolitycznego, jak również dostosowanie jego dawki, zostanie dokonany w zależności od krótko- lub długotrwałego działania, które ma zostać podjęte. Leczenie to powinno być stosowane przez krótki czas i pod nadzorem lekarza, ponieważ ma tendencję do powodowania uzależnienia fizycznego i psychicznego. Dla zainteresowanych podajemy link 10 sposobów na pokonanie lęku bez leków.

Łączenie leczenia psychoterapeutycznego i farmakologicznego.

Jeśli leczenie indywidualne, psychoterapeutyczne lub farmakologiczne, nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, lekarz specjalista stosuje kombinację obu metod. W tym celu określone techniki psychoterapii będą łączone z lekami anksjolitycznymi, przeciwdepresyjnymi lub uspokajającymi.