Jak rozpoznać, że mam zablokowaną tętnicę lub miażdżycę

doktor

Wiedza o tym, czy masz zablokowaną tętnicę, czy nie, może uratować Ci życie. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie objawów i zgłoszenie się do lekarza w celu ustalenia, czy rzeczywiście mamy do czynienia z taką chorobą, oraz w celu podjęcia najwłaściwszego leczenia w każdym przypadku.

Zablokowane tętnice.

Jeśli masz zablokowaną tętnicę wewnątrz serca, możesz cierpieć na chorobę wieńcową. Choroba ta jest spowodowana odkładaniem się cholesterolu i blaszek tłuszczowych w tętnicach, co jest stanem zwanym miażdżycą. Miażdżyca może zaburzać przepływ krwi do serca, powodując zwężenie lub zablokowanie tętnic. Jeśli serce nie otrzymuje wystarczającej ilości natlenionej krwi, nie może normalnie funkcjonować, co może prowadzić do zawału serca. U osób z miażdżycą mogą wystąpić pewne objawy świadczące o zablokowaniu tętnicy wewnątrz serca.

Oto jak można rozpoznać, że masz zablokowaną tętnicę lub miażdżycę na podstawie głównych oznak, jakie daje Ci Twoje ciało. Jeśli uważasz, że taka sytuacja ma miejsce w Twoim przypadku, musisz jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia badania i ustalenia, jaki rodzaj leczenia będzie dla Ciebie najlepszy.

Dławica.

Dławica piersiowa jest najczęstszym objawem zablokowania tętnicy u osób z miażdżycą. Osoby cierpiące na dławicę piersiową zazwyczaj zgłaszają, że odczuwają dyskomfort lub ból w środkowej części mostka. Ból ten może być czasem opisywany jako uczucie ciężkości, drętwienia, ucisku, bólu lub pieczenia w klatce piersiowej. W przypadku zablokowania tętnicy ból w klatce piersiowej może również rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Ból w klatce piersiowej może promieniować do ramion, pleców, brzucha, szyi lub szczęki. W przypadku wystąpienia objawów dławicy piersiowej należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza pogotowia ratunkowego, ponieważ stan ten jest również oznaką zawału serca.

Duszność.

W przypadku zablokowania tętnicy wewnątrz serca mogą również wystąpić trudności z oddychaniem. Trudności z oddychaniem, wchodzeniem po schodach lub wykonywaniem zwykłych codziennych czynności mogą być trudne do wykrycia, ponieważ może się wydawać, że to zwykłe zmęczenie. Jeśli serce nie jest odpowiednio ukrwione, płyn może zacząć gromadzić się w płucach i powodować poważne problemy z oddychaniem. W przypadku trudności z oddychaniem należy zwrócić się o pomoc lekarską, ponieważ jest to również objaw niewydolności serca i zawału serca. Nudności.

U niektórych osób, u których doszło do zablokowania tętnicy serca, występują mdłości. U niektórych osób mogą również wystąpić inne objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak ból brzucha lub wymioty.

A jeżeli zastanawiasz się, czy potrafisz o siebie dbać, kliknij ten link https://www.beztajemnic.pl/czy-potrafimy-o-siebie-dbac/.

Zawroty głowy.

Zablokowana tętnica w sercu uniemożliwia dotarcie natlenionej krwi do mózgu. W takim przypadku u niektórych osób mogą wystąpić zawroty głowy, światłowstręt, omdlenia lub utrata przytomności. W niektórych przypadkach oznaką zablokowanej tętnicy może być również skrajne osłabienie lub niepokój. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza pogotowia ratunkowego.

Nieregularne bicie serca.

Szybkie lub nietypowe bicie serca może wskazywać na zablokowanie tętnicy wewnątrz serca. Jeśli serce nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi z powodu zatoru, zaczyna pompować szybciej, aby doprowadzić więcej krwi do serca. Szybkie tętno może również powodować zawroty głowy lub ból w klatce piersiowej. Jeśli zauważysz, że tętno nie jest takie jak zwykle, jak najszybciej porozmawiaj z lekarzem.

Zablokowana tętnica jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, do tego stopnia, że może zagrażać życiu, jeśli nie zostanie wcześnie i prawidłowo leczona.