Pogryzienia na ciele po nocy? Sprawdź, czy to nie pluskwy!
Czy nam się to podoba, czy nie, we własnym domu możemy być zaatakowani przez małe, krwiopijcze istoty. Są nimi pluskwy. Pluskwy łóżkowe (domowe) to bardzo pospolity rodzaj insektów, którymi można się zainfestować w wielu różnych miejscach. Osoby często podróżujące pociągami i autobusami, a także nocujący w hotelach i motelach, są w największym stopniu narażone na kontakt z pluskwami. Te małe, ciemnoczerowne owady o owalnym kształcie, ulubiły sobie chowanie się w obiciach łóżek, tapicerkach mebli oraz innych, ciemnych i trudno dostępnych miejscach. Z uwagi na to, że pluskwa domowa żywi się krwią człowieka nocą, pozostając przez długi czas niezauważona.
Pluskwa domowa i wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Jednym z sygnałów pluskiew w domu są ślady po ukąszeniu pojawiające się na ciele po nocy. Zazwyczaj występują w grupie (trójkącie) lub linii prostej. To czy dojdzie do reakcji alergicznej, swędzenia czy rumienia jest kwestią indywidualną. Na ukąszenia pluskiew narażeni są ludzie i zwierzęta domowe, głównie podczas snu. Insekty te gnieżdzą się głównie w łóżku – jego obiciach, złączeniach czy materacu. Jednak gdy infestacja dochodzi do wysokiego poziomu, pluskwy mogą rozejść się po całym mieszkaniu. Wchodzą w najmiejsze szczeliny, za listwy, ramy okien, nieszczelnośći w tapecie ściennej, szafy, sofy i inne meble.
Jak skutecznie pozbyć się pluskiew?
Niestety żadne babcine i domowe sposoby nie są skuteczne. Goździki, liście grochu, ziemia okrzemkowa? To MITY! Stosowanie ich nie przynosi żadnego skutku, a wyłącznie odwleka rozwiązanie problemu, generując czas, w którym pluskwy się rozmnażają. Koniec końców i tak będą potrzebne profesjonalne metody dezynsekcji. Z tym, że z każdym dniem zwalczenie tych szkodników jest trudniejsze.
Co więc działa? Na pluskwy zastosować można np. zamgławianie ULV. W tej metodzie środek owadobójczy jest rozpylany w postaci mgły, która dociera do trudno dostępnych miejsc. Alternatywnym zabiegiem może być oprysk na owady, podczas którego środek rozprowadzany jest w sposób punktowy. Najskuteczniejszą dezynsekcją jest natomiast metoda IPM. W przypadku walki z pluskwami polega ona na zastosowaniu podczas jednego zabiegu i chemicznej dezynsekcji, i wymrażania Cryonite.